Tjedan odluke

Danas je prva godišnjica od kad je Naš Hajduk potpisao ugovor s tvrtkom Tommy o kupnji dionica Hajduka.

Prije nekoliko dana je bila peta godišnjica od kad je Torcida pred Banovinom prosvjedovala tražeći da se Hajduku da jamstvo za kredit koji će mu dati šansu da preživi bez stečaja.

Ne da mi se drviti po tim temama, iako bih mogao svim dušobrižnicima pokušati objasniti kako Naš Hajduk KUPUJE dionice, odnosno PLAĆA, i to po cijeni koja je sasvim pristojna. Objašnjavanja oko vlasništva, ulaganja u klub, troškova kluba i prihoda kluba su besmislena, jer je te stvari dežurnim pljuvačima ionako teže objasniti nego propulzivni sustav space shuttlea koji nije raketa, nego… Ma jasno vam je.

Mogao bih i objašnjavati kako Hajduk nije DOBIO ništa od grada, nego je vlasniku bilo isplativije dati jamstvo i pokriti kredit poslovnom subjektu za čije poslovanje ionako odgovara, nego ga pustiti u stečaj. O moralnosti takvog čina neću niti početi. Dežurnim pljuvačima ionako nema smisla niti pokušati objasniti razliku između kredita, donacije i sponzorstva. Jer više su novca porezni obveznici s prebivalištem u Splitu dali Mamićevu Dinamu nego Hajduku. Pa vi kako hoćete.

Nije tema ovog teksta ni snaga Hajdukove momčadi ni šanse u prvenstvu, imate Holigin članak na Telesportu koji sve govori o tome. Na jednostavan i staložen način, s puno mjere i znanja koje stoji iza članka.

Tema je nešto sasvim drugo.

Želim napisati nešto o našoj strpljivosti.

Razumijemo li mi uopće dvije krilatice; onu “Hajduk živi vječno” i “Za sva vrimena”? Sjećamo li se one “Ili jesmo ili nismo”?

Jesmo li mi svjesni da je prije pet godina naš klub bio u takvoj situaciji da mu je trebalo 30 milijuna kuna da preživi? Dakle ne da postane zdrav klub, nego da se plati liječniku da ne isključi aparate klubu koji je bez tih aparata jedva disao, i još godinama mu je trebala boca s kisikom da uopće preživi?

Jesmo li mi svjesni koliko je kratak taj period od tih pet godina? Jesmo li mi svjesni da je Hajduk u ovih pet godina morao, ponavljam MORAO prodati sve što se prodati moglo da bi punio tu bocu s kisikom?

Jesmo li mi svjesni da ni ovom prodajom Vlašića nismo još osigurali nikakvu financijsku stabilnost? Jesmo li svjesni da je to samo napunilo bocu kisikom za sljedećih godinu i pol ili eventualno dvije?

Jesmo li mi svjesni da smo kupnjom dionica preuzeli obvezu i platiti ih? Jesmo li svjesni da smo mi ti koji to moramo odraditi, jer to nitko neće odraditi za nas, dapače, podmetat će nam noge gdje god budu mogli.

Naš mentalitet je užasan. Baš užasan. Mentalitet je to koji je teško razumjeti, jer teško je nekome objasniti da smo spremni dizati na ramena ljude koje ćemo već sutra gađati trulim jajima i obratno, ali takvi smo kakvi smo.

Međutim, određene stvari u našem mentalitetu treba mijenjati. Jer nije sve što traje stotinama godina nužno i dobro, i treba biti spreman na promjene. Jer, kao što je napisao jedan pametni kojeg znam, (citiram po sjećanju) “na otoku Tiki Tuku ljudi su već nekoliko stotina godina ljudi jedu druge ljude, što ne znači nužno da su njihovi običaji dobri.”

Ajmo pokušati shvatiti da se uspjeh ne događa preko noći, da se uspjeh ne događa ni u pet godina. Ajmo pokušati ne tražiti od momčadi da osvaja titule samo zato što u novinama piše kako je vrijeme za to.

Znam da je strpljenje dobrog dijela navijača na rubu, osjećam to na tribini, osjećam u kostima, i možda bih u svojim mlađim godinama dok sam stvari gledao iz perspektive adolescenta sa sjevera i ja u slučaju (još jednog) poraza od Dinama krenuo “na barikade”.

Posebno dok u novinama piše što piše, posebno dok na tribini čujem kako “nitko od igrača nema ispod deset iljada eura misečno, a neki imaju i deset iljada eura tjedno”. I dok mislim kako smo mi “najbolji navijači na svijetu, koji im krvi ispod vrata daju, a oni se šetaju po terenu”.

Međutim, treba sagledati stvari onakvima kakvima jesu. Nemaju igrači takve plaće, a nemaju ni podršku kakvu zaslužuju.

Hajdukova momčad je još uvijek treća najskuplja u državi.

A podršku kakvu zaslužuje, momčad ima isključivo na gostovanjima. Jer na Poljudu, dok sa sjevera dolazi ritam bubnjeva i konstantna zvučna kulisa podrške, s istoka i zapada stižu zvižduci i uvrede kakve ne dobiva valjda nijedna domaća momčad na svijetu.

A momci se bore. Međutim, nemaju tu kvalitetu da ta borba izgleda onako kako bismo mi željeli. momci u svojoj želji često rade i gluposti, pa već dva puta svjedočimo sukobu između Ercega i Saida, a više je nego očito da su ta dvojica vjerojatno baš dvojica s najvećom željom.

I dikod uđe, a dikod ne uđe. Pa jučer primimo gol jer je stoper skrenuo loptu, pa ludujemo, a zaboravimo da smo ga na prethodnoj jednako tako i dali.

I zato, odlučimo ovaj tjedan pomoći Hajduku.

Za početak, učlanite jednog prijatelja. Taj novac može omogućiti da sljedećeg Vlašića možemo zadržati godinu duže, a nekog Pašalića možda vratiti godinu ranije.

Pa onda uključite jednog prijatelja u akciju doniranja. Taj novac može osigurati da nikad više novac koji uđe u klub ne odlazi tamo gdje ne treba, pa da nakon osvojene titule moramo strepiti od sudaca koji će željeti naplatiti tu titulu, jer je njihova, a ne naša.

Pa onda ovog vikenda dovedite jednog prijatelja na utakmicu. I objasnite onom do sebe da se igrače ne vrijeđa kad pogriješe, nego samo i isključivo kad se ne bore.

To će pomoći igračima Hajduka da svladaju Dinamo, a ne zvižduci i prosvjedi nakon poraza, koji će možda, a pesimisti bi rekli vjerojatno, i doći.

Odluke se donose u trenutku, u nekoj nanosekundi u nekom zakutku mozga koji upravljaju sile nama nedokučive. Ovaj tjedan je nanosekunda za vječnost koju možemo osigurati našem klubu tom jednom odlukom.

Ovih pet godina je sekunda u Hajdukovoj vječnosti.

Ako mi to omogućimo. Ako odlučimo.

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s